מרכז רפואי כרמל

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מרכז רפואי כרמל

המרכז הרפואי כרמל הוא אחד המוסדות הרפואיים המרכזיים באזור חיפה והכרמל. במצב הדברים הזה לא מפתיעה העובדה שמדי שנה נשים רבות מגיעות לשערי המרכז במטרה ללדת בהליך טבעי, לעבור ניתוח קיסרי או להתאשפז לאחר הלידה.

לפניכם סקירה של מחלקת וחדרי הלידה במרכז הרפואי כרמל, כולל פרטים ליצירת קשר.

חדר הלידה

המרכז הרפואי כרמל כולל חמישה חדרי לידה פרטיים. לפני מספר חודשים שופצו חדרי הלידה, מה שהביא לשיפור משמעותי של התנאים בהם. כיום החדרים מאובזרים באביזרים הנדרשים לצורך הלידה: מיטת לידה, ציוד לניטור, פינת טיפול בתינוק, מערכת שמע וכורסא עבור המלווה.

כל חדר כולל מקלחת ושירותים פרטיים, פלוס גדול שלא מאפיין את כל חדרי הלידה בישראל. לצד זה יש שלושה חדרים מיוחדים ("חדרי צירים"), שמשמשים לטיפול ביולדות שאינן נמצאות בלידה פעילה, אבל כן זקוקות לקבל מעקב מטעם רופאי ומיילדות המחלקה. יש הטוענים שהפרדה זו בין חדרי הלידה לחדרי הצירים היא מיותרת, ולא ממש נוחה מבחינתם של הנשים המגיעות למוסד הרפואי הזה.

בצמוד לחדרי הלידה של המרכז הרפואי כרמל נמצאים מחלקת היילודים והפגייה. המחלקה מעמידה רופא יילודים בכל שעות היממה, למצבים שיצריכו את הסיוע שלו. בנוסף לכך כולל הצוות הרפואי של מערך היולדות מרדימים, שנותנים במקרי הצורך אלחוש אפידורלי לנשים (אחוז הלידות עם אפידורל עומד על כ-40%, מספר הנמוך מהממוצע הארצי בתחום). המרכז מאפשר שיכוך כאבים גם בדרכים אלטרנטיביות, לרבות טיפולי רפלקסולוגיה, שיאצו או רייקי. צוות בית החולים כולל שלוש או ארבע מיילדות הנמצאות בתחומו בכל רגע נתון, ולצד זה מרדים זמין 24 שעות ביממה. היולדת יכולה להיכנס עם שני מלווים לחדר הלידה, כולל דולה.

בית החולים מגלה גמישות ביחס לאופן הלידה, ומתאים אותה למצב הרפואי הספציפי אבל גם לרצונות היולדת. לצד הלידה הטבעית מדובר כאן על לידה באמצעות אפידורל, שיכוך כאבים באמצעות פטידין, שימוש בכדורים פיזיותרפיים ועוד. לא ידוע לנו נכון לעכשיו על שימוש בגז צחוק, שדי נפוץ במחלקות הלידה בבתי החולים בישראל. הניטור אפשרי לסירוגין וללא ריתוק של היולדת למיטה, אם כי אין בכרמל מוניטור אלחוטי שמקל מן הסתם על ביצוע הניטור.

בית החולים מקבל תוכניות לידה כתובות, בהן ההחלטות הראשיות של האם המיועדת – בתיאום עם מיילדת – למשל בכל הנוגע לתנוחת הלידה או לסוג הלידה. יש נושאים בהם הגמישות של בית החולים כרמל היא מוגבלת יחסית, כשבמקרה של חיתוך חבל הטבור המתנה אפשרית, אבל עד לנקודת מסוימת (אנשי בית החולים לא רוצים להגיע למצב בו פעימות התינוק נפסקות). ביצוע של חתך חיץ אפשרי, אבל רק במקרים המחייבים זאת.

במרכז הרפואי כרמל יש בנוסף לכל אלה מחלקת מיון יולדות, שמיועדת ללידות מורכבות, ניתוחים קיסריים וכן הלאה. המרכז כולל יחידה לכירורגיה זעיר פולשנית, יחידה לאולטרה סאונד גניקולוגי ומיילדותי, מחלקת הריון בסיכון, היחידה לגינקולוגיה כירורגית ואונקולוגית ועוד.

מחלקת יולדות

המענה של המרכז הרפואי כרמל ניתן, כאמור, גם לאחר הלידה. שעתיים לאחר תום הלידה מועברת האם הטרייה למחלקת היולדות, בה היא שוהה במשך 48 עד 72  שעות. עם הכניסה הראשונה למחלקה מקבלת האם כרטיס מגנטי, שיאפשר לה גישה חופשית למחלקה – גישה שאין מן הסתם לאנשים אחרים המבקרים בבית החולים, מה שמגדיל את הפרטיות במהלך השהות. בסך הכול יש במחלקה 14 חדרים, עשרה מתוכם מיועדים לשתי יולדות וארבעה חדרים מיועדים ליולדת אחת. כל אחד מהחדרים נחשב למאובזר היטב, בעיקר לאחר השיפוץ האחרון, והוא כולל גם מקלחת ושירותים.

במחלקת היולדות של המרכז הרפואי כרמל מעניקים דגש על חיזוק הקשר שבין האם לתינוק, יחד עם הקפדה על הטבעיות של התהליך: לאם יש הזדמנות להיות עם תינוקה כמעט כל היום, כשבלילה צוות המרכז יעיר אותה כדי שתוכל להניק. בנוסף לכך לא נותנים במחלקה לילדים מוצץ או תחליפי חלב.

המדיניות הנוכחית של המרכז הרפואי כרמל מדברת על אפס הפרדה בין האם לתינוק שלה לאחר הלידה. נשים שמעוניינות בכך יכולות להניק מיד לאחר הלידה, עוד בחדר הלידה, כשהמסגרת הרשמית היא ביות חלקי או מלא. במסגרת הביות החלקי, התינוק יימצא בשעות הלילה בתינוקיה, אבל יועבר על ידי צוות המקום לחדר האם, במועד ההנקה, כדי שהיא תוכל לבצע זאת (בית החולים דוגל בהנקה טבעית). בביות מלא יימצא התינוק לצד אימו גם בשעות הלילה. בית החולים מאפשר להיעזר ביועצת הנקה חיצונית מוסמכת.

סיורים והדרכות

במחלקת היולדות מתקיימות הדרכות קבוצתיות עבור האמהות הטריות, ארבעה ימים בשבוע (א', ב', ד', ה') בין השעות 8:15 ל-9:00. ההדרכה עוסקת בנושאים דוגמת הנקה, אמבטיה או טיפול ביילוד. בימים שלישי ושישי נערכה הדרכה העוסקת במתן גירויים להתפתחותו התקינה של התינוק בחודשים הראשונה של חייו, יחד עם הדרכה פרטנית בימי השבוע האחרים.

המרכז הרפואי כרמל עורך קורסי הכנה ללידה, שמעניקים דגש הן על הלידה עצמה (במקרה של לידה טבעית) והן על הרגעים שלפניה, למשל בכל הנוגע להנקת התינוק ולשמירה על הבריאות שלו. הקורס של בית החולים כולל שמונה מפגשים, באחד מהם נערך סיור בבית החולים, כשניתן לקבל החזר על מחיר הקורס במסגרת הביטוח המשלים של שירותי בריאות כללית. בתיאום מראש ניתן להירשם לסיורים בחדרי הלידה ובמחלקות הרלוונטיות, כאשר בית החולים מקיים שני סיורים בשבוע:

פרטים ליצירת קשר

טלפונים: מזכירות מחלקת יולדות: 04-8250638.

פרטים ורישום לסיור בחדר הלידה ולקורס הכנה ללידה: 04-8844489.

שעות ביקור משפחות: בשעות 10:00-13:00 ו-16:00-20:00. בן הזוג יכול להישאר לצד היולדת ללא הגבלה עד השעה 20:00, אבל לא לאחר מכן.

כתובת: המרכז הרפואי כרמל ממוקם ברחוב מיכל 7, חיפה. מחלקת היולדות היא בקומה השנייה של הבניין הראשי.

בתי חולים ומרכזים רפואיים נוספים באזור הצפון:

מרכז רפואי בני ציון

בית החולים רמב"ם

מרכז רפואי זיו

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן