אגף היולדות – המרכז הרפואי קפלן

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אגף היולדות - המרכז הרפואי קפלן

אגף היולדות של המרכז הרפואי קפלן מהווה חלק מחטיבת נשים ויולדות במרכז הרפואי, חטיבה גדולה הנחלקת לחמישה אגפים: אגף מיילדות, אגף נשים, אגף מרפאות, יחידת אולטרה סאונד ויחידה להפריה חוץ גופית.

מכאן נובע שהתשתית שמספק המרכז הרפואי ניתנת לנשים לפני, אחרי וכמובן שגם במהלך הלידה היא רחב מאד. אז מה מציע המרכז הרפואי קפלן עבור כ-6,000 נשים שמגיעות אליו כדי ללדת מדי שנה?

אגף מיילדות

אגף המיילדות של המרכז הרפואי קפלן נחלק למספר חלקים: המיון, אליו מגיעות בשנה כ-15,000 נשים לבדיקות (משבוע 24 של ההריון ואילך), כולל חדר קבלה, שני חדרי בדיקה ועמדות לביצוע ניטור עוברי. הוא מצויד במכשירי אולטרה סאונד ומוניטורים, כשבין היתר מתבצעים בחדרי המין מעקבים אחר נשים שההריון שלהן מוגדר כבעל סיכון גבוה. מעקב זה כולל ניטור עוברי אמבולטורי במסגרתו נעשה ביצוע תרשים אלקטרוני של קצב פעימות הלב של העובר, וכן בדיקה של הפרופיל הביופיזיקלי הנעשית באמצעות מכשירי אולטרה סאונד. במרכז הרפואי נוהגים לרוב בשיטה של ניטור רציף, אם כי צריך לשים לב שנכון לנקודת הזמן הנוכחית אין במחלקות מוניטורים אלחוטיים.

חדרי לידה

המרכז הרפואי קפלן כולל תשעה חדרי לידה, הכוללים מיטות חשמליות מתכווננות, מתקני אחיזה, מזרנים, כורסאות למלווים, כדורי לידה, מקלחון עיסוי ועוד. מבין החדרים יש חדר אחד הנחשב ל"טבעי", והוא כולל שירותים בתוך החדר, מקלחת עיסוי ועוד. יש בחדרים מכשירי טנס, אבל היולדות צריכות להביא איתן את האלקטרודות המשמשות למכשירים אלה.

היולדת יכולה לבחור בין לידה טבעית, ולצד זה אלחוש אפידורלי, שיכוך כאבים, שימוש בגז צחוק, תוכנית לידה אישית ועוד. כ-50-60% מבין הלידות בבית החולים נעשות לאחר אלחוש אפידורלי, כשיש כאן גמישות והתאמה לרצון היולדות. הפתיחות באה לידי ביטוי גם בפרמטרים אחרים של הלידה, ובכלל זה תנוחת הלידה הספציפית, הנושא של חיתוך חבל הטבור וכן הלאה. השגרה בבית החולים היא להעניק לאחר הלידה פיטוצין לצורך כיווצו של הרחם, אבל נשים שאינן מעוניינות יכולות לבקש שהזריקה לא תינתן להן, בין אם כחלק מתוכנית הלידה ובין אם באופן פרטני במהלך הלידה עצמה.

היולדת יכולה להכניס לחדר הלידה שני מלווים, כולל דולה, כאשר הצוות הרפואי של בית החולים כולל לצד המיילדות גם מרדים שזמין עבור הנשים בחדרי הלידה בכל עת. בסמוך לחדר הלידה יש חדר השהייה, המיועד ליולדות ברגעים הראשונים שלאחר הלידה שלהן.

אגף המיילדות במרכז הרפואי קפלן כולל חדר ניתוח מיילדותי וכללי, הממוקם בסמוך לחדרי הלידה. בחדר זה  מתבצעים ניתוחים מוזמנים, שהמרכזי שבהם הוא כמובן הניתוח הקיסרי (בשעות היום ייתכן שניתוחים הקשורים להריון יתבצעו גם בחדרי הניתוח הכלליים של המרכז הרפואי). מבחינה סטטיסטית, שיעור הניתוחים הקיסריים בבית החולים דומה לממוצע הארצי ועומד על כ-18% מבין כלל הלידות. החל מחודש יוני 2016 מאפשרים בבית החולים לנשים להניק כבר כ-15 דקות לאחר הניתוח הקיסרי. בן הזוג יכול ללוות את היולדת בניתוחים אלקטיביים, אבל לא בניתוחים המוגדרים כחירום.

אגף היולדות

אגף היולדות במרכז הרפואי קפלן מורכב משתי מחלקות יולדות, אליהן מגיעות יולדות לפני, במהלך או לאחר לידה "רגילה", כמו גם יולדות שעברו ניתוח קיסרי.

בחודשים האחרונים החלה להינקט במרכז הרפואי קפלן מדיניות של יצירת אפס הפרדה בין האם לתינוק שלה לאחר הלידה. ה"איחוד" בין התינוק להוריו תלוי גם בסוג הלידה. אם הלידה נעשתה ללא אפידורל, תועבר האם עם בעלה והתינוק לתינוקיה, ולאחר מכן אל מחלקת היולדות. במקרים המצריכים השגחה נוספת, כמו גם אחרי לידות עם אפידורל, יעלה קודם כל התינוק עם אביו לתינוקיה, ולאחר מכן למחלקת הלידה בה יהיה גם עם האם. בכל מקרה, בין השעות שמונה בבוקר לעשר בבוקר נדרש שהתינוק יהיה במחלקת יילודים, שם הוא יעבור בדיקות על ידי רופא מומחה.

במרכז הרפואי קפלן שתי מחלקות יולדות זהות, בכל אחת מהן 33 מיטות המפוזרות בחדרים המיועדים ליולדת אחת, שתי יולדות או שלוש יולדות. כאמור, ניתן לבחור בין אשפוז "רגיל" (התינוק יימצא בתינוקיה אבל האם תוכל להניק אותו מדי מספר שעות), ביות גמיש/חלקי או ביות מלא. במקרה של ביות מלא מנסים למקם את האם בחדרים הפרטיים. חדרי המחלקה נחשבים למרווחים יחסית, והם כוללים גם שירותים ומקלחת צמודה. ניתן למצוא בהם מיטות, ארון ציוד, שידות, פינת החתלה ועוד.

קורסים והדרכות

לצד האשפוז מציע אגף היולדות של המרכז הרפואי קפלן קורסים והדרכות שונות. ניתן להירשם לקורסי הכנה ללידה, בתשלום כמובן, או לתאם מראש סיורים היכרות בחדי הלידה (הסיורים אינם כרוכים בתשלום).

במהלך התקופה בה האישה מאושפזת באגף היולדות היא מקבלת הדרכות שונות, ביניהן הדרכה על משכב הלידה, הדרכה על הנקות, הדרכה בנושא רצפת האגן ועוד. שלוש פעמים בשבוע נערכת בבית החולים הדרכה קבוצתית בנושא הנקה, כשהגישה הכללית היא להעדיף הנקות טבעיות ללא אי אילו תוספות או תחליפים. בנוסף, שלוש פעמים בשבוע נעשית הדרכה קבוצתית על ידי פיזיותרפיסטית מטעם בית החולים, העוסקת בדרכים בהן ניתן לשקם ולחזק את רצפת האגן של האישה לאחר הלידה.

פרטים ליצירת קשר

טלפונים: אגף יולדות א': 08-9441944.

אגף יולדות ב': 08-9441644.

תחנת האחיות באגף המיילדות: 08-9441620 או 08-9441897.

מזכירות מיון יולדות: 08-9441897.

קורס הכנה ללידה: 08-9441965.

סיורי היכרות בחדרי לידה: 08-9441604.

שעות פעילות (אגף יולדות):

זמני ביקור אורחים במחלקה: 11:00-12:00, 16:00-16:45, 18:30-20:30.

קבלת קהל אצל רופאים: 11:00-12:00.

סבב ביקור רופאים: 7:30 ועד שעות הצהריים.

כתובת: רחוב ספטרנק, 76100, רחובות. אגף היולדות ממוקם בקומה הרביעית של הבניין המרכזי. אגף המיילדות ממוקם בקומה ה-2.

בתי חולים נוספים באזור:

אסותא ראשון לציון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן